reklama

Oplatí sa to

Som študent. Väčšina mojich spolužiakov počas letných prázdnin trávi svoj čas brigádami. To je taký študentský zvyk. Privyrobiť si, aby bolo z čoho počas školského (akademického) roka z čoho žiť (hýriť). Ja mám posledné roky trochu výčitky svedomia, že to robím ináč.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Už od strednej školy chodievam v lete do letných detských táborov. Počas štúdia na strednej škole ako praktikant, potom ako vedúci so zodpovednosťou. Keď som tam začal chodiť, ako stredoškolák, bolo to fajn. Páčilo sa to mne aj môjmu okoliu. Teda rodine aj kamarátom. Lenže ja nie. Neskončil som s tým po strednej škole. To už sa rodine tak nepáčilo. To viete, tie reči. „Mal by si ísť na nejakú poriadnu brigádu“. „Pozri sa, XY bol v Anglicku a priniesol si 50 000 Sk a YX bol v Amerike a priniesol si 100 000 Sk! Aj ty by si mohol.“ A kamaráti podobne. No ja som sa každý rok neomylne prihlásil za vedúceho do letného tábora. Predpokladám, že neviete, v čom taká práca spočíva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ráno vstávate o siedmej. Dáte sa do hromady, osobná hygiena, čisté šaty (ku koncu je problém také nájsť) a podobne. 8:30 budiť oddiel. Rozcvička a raňajky. Samozrejme musíte dohliadnuť na to, aby boli všade všetci a včas. A aby si udržiavali poriadok a osobnú hygienu. Navyše je každé dieťa z domu zvyknuté a naučené na iný systém. Žiaľbohu, mnohé nie sú zvyknuté na základné veci. Rozčuľovať sa nemáte kedy. Potom do večera (s prestávkou na obed a večeru) beháte po lese a celom okolí, hráte futbal, pílite a rúbete drevo na oheň, riešite detské a organizačné problémy, robíte závažné rozhodnutia pri hrách (skúste pokaziť hru, ktorú hrá 120 detí). Medzitým porada. Tam vám vynadajú, že máte na izbe neporiadok. Vám je jasné, že na väčšie upratovanie niet času. Ako argument to však nemá šancu. Je večer a na programe diskotéka. To ešte ujde. Stačí s deťmi tancovať dve, tri hodinky. Mohol byť aj náročnejší večerný program. Napríklad večerná expedícia do okolia. Rovnako namáhavé, ale robíte deťom program. Nastáva vrchol dňa. Dať deti spať. Dohliadnuť na osobnú hygienu a zabezpečiť aby zaspali. Komu z vás, ktorí ste boli v letnom tábore, sa nechcelo robiť v noci neplechu? No vy sa musíte postarať o to, aby deti boli na izbách a ležali v posteli po tichu. A to všetko do nočnej porady, lebo ak prídete neskoro, čakajú vás nepríjemné pohľady kolegov a vedenia. Skúste po takom dni sedieť hodinu a pol na porade a sústrediť sa na zajtrajší program. Kto zaspí, riskuje pohár studenej vody za krk. Porada skončí a máte ešte hodinku na kolegov. Správna partia, musíte si pokecať. Inokedy čas nie je. Je zhruba pol druhej až tri hodiny ráno a vy môžete ísť do postele. Aby ste vstali o siedmej. Dva týždne, deň čo deň. A to dnes nebola nočná hra.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem denných povinností máte ešte na zodpovednosti vreckové detí, čo v poslednej dobe býva slušná suma peňazí. Spomenúť treba aj inú módu posledných rokov – mobily. Ak sa páve nepokazili, nespadli do bazéna a neukradli ich, tak na ne volajú každých pár hodín rodičia, následkom čoho sú v kúte sediace plačúce deti, ktorým je smutno za domovom a treba sa im venovať o dosť viac.

Dva týždne. To je štandard na takúto prácu. Únava, stres a fyzická námaha (robíte to, čo deti). A hlavne zodpovednosť. Brigáda ako vyšitá. Nie je veľa namáhavejších. No po dvoch týždňoch sa môžete tešiť na zaslúžený honorár 1 600 Sk. To je štandard. Pri 15 – 20 hodinovej pracovnej dobe to vychádza približne 7,20 Sk na hodinu. Niet sa čomu čudovať, že vás potom rodina odhovára od ďalšej spolupráce. Prečo to vlastne ešte ľudia robia?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na konci dostanete lístok. V rámci táborovej pošty. Je v ňom napísané, že ste ten najlepší človek na svete a že budete mnohým ľuďom chýbať. Pod tým sú podpisy všetkých detí, ktoré ste mali na starosti. A keď sa vrátite domov, príde vám ďalšia pošta. Listy, pohľadnice, maily, smsky a telefonáty. Kto to nepozná, tomu to nestačí. Mne áno. Nerobím to pre peniaze, ale pre dobrý pocit. Že som niekomu niečo dal. Zážitok, ktorý v meste nenájde. A preto sa to oplatí.

Ondrej Gažo

Ondrej Gažo

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Informatik a environmentálny ekológ v jednej osobe. Človek vznášajúci sa vo vzduchoprázdne. Zoznam autorových rubrík:  Deti a takPrírodaFotografieAni - aniSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu