reklama

Umenie alias príroda

Považujeme akosi za prirodzené, že ak je človek bohatý, bude mať dom zaprataný všelijakými umeleckými predmetmi od starých čínskych váz cez obrazy majstrov až po moderné sochy, ktoré my obyčajný smrteľníci nikdy nepochopíme. Umelecké predmety sú skvelá vec. No čo by sme si pomysleli o zbohatlíkovi, ktorý v novokúpenej vile zvesí zo stien Benkove obrazy aby si tam mohol rozvešať reprodukcie socialistického realizmu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Historické umelecké predmety by mali (a zväčša chvalabohu majú) pre ľudí hodnotu. Či už finančnú, historickú alebo estetickú. Alebo „čo ja viem ešte akú“ (pre odborníkov ako ja). To znamená, že keď už ich niekto vlastní, tak ich vystaví na dôležité miesto a stará sa o ne ako o vlastné oko. Na bežné použitie si kúpi bežné predmety. Lebo tie sa dajú vyrobiť kedykoľvek a vo veľkom. Nikto si napríklad k držkovej polievke nepostaví Celliniho Salieru aby si ju mohol prisoliť. To si radšej v domácich potrebách kúpi soľničku za 50 korún. Tak isto žiadna hrdá majiteľka čínskej vázy z dynastie Ming do nej nedá kyticu, ktorú dostala od známeho na MDŽ. Na to sa lepšie hodí čínska váza z obchodu „Všetko za 39,-“. Historické umelecké diela predsa nikto súdny nemôže používať ako bežné predmety, pretože by sa zničili. A autori sú už bohužiaľ dávno mŕtvi, takže reklamácie by nemali zmysel. Tak isto požadovať viac kusov. Sú jednoducho nenahraditeľné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu sa ale derie na jazyk otázka, prečo nemáme rovnakú úctu aj k našim prírodným dielam? Väčšina z nich je omnoho staršia než ľuďmi vytvorené umelecké diela a navyše žiaden človek nič také nedokáže vytvoriť. Stačí si vziať za príklad obyčajný les. Trvá niekoľko sto až tisíc rokov, kým takýto les vznikne. A (nielen) u nás sa pokojne vyťaží a nahradí hospodárskym lesom. Veď je to to isté! Les ako les. Áno. Asi tak ako Benkove obrazy a reprodukcie socialistického realizmu. Obraz ako obraz. „Dolu Váhom“ verzus „Zátiší se samopalem“.

Nejde len o lesy. Máme mokrade, kde žije veľa druhov vzácneho vtáctva, lúky, kde rastú chránené a ohrozené druhy a mnoho iných vzácnych miest. Vzácnych preto, lebo ich nevieme vytvoriť, iba napodobniť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemôžeme sa samozrejme vrátiť do jaskyne, to určite nikto nechce (aspoň dúfam). Úplne by však stačilo, keby sme si uvedomili, že na to, čo má cenu by sme mali dávať pozor. Lebo sa to zničí. Dom, kde by boli všetky predmety historické alebo umelecké, by sa stal múzeom. Tam by sa bývať nedalo. Ale v dome, kde umenie bolo, ale vymenili ho za braky, by som bývať nechcel. Ak by som sa prisťahoval do domu, kde ostalo ešte zopár umeleckých predmetov, určite by som nevyhodil žiaden. Trápilo by ma svedomie.

Ondrej Gažo

Ondrej Gažo

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Informatik a environmentálny ekológ v jednej osobe. Človek vznášajúci sa vo vzduchoprázdne. Zoznam autorových rubrík:  Deti a takPrírodaFotografieAni - aniSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu